Sıkça Sorulan Sorular

1. Ortak zorunlu dersler nedir?

Ortak Zorunlu Dersler, tüm üniversite bölümlerinde fakülte ve meslek yüksekokulu farkı gözetmeksizin, aynı olan bazı derslerin tek bir sistem üzerinden öğretimin gerçekleştirildiği bir sistemdir. Bu bağlamda tüm fakülte ve meslek yüksekokullarında okutulmakta olan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil (İngilizce ve Almanca), Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersleri Ortak Dersler Bölüm Başkanlığı tarafından yürütülmektedir.

2. Ortak zorunlu derslerden muaf olabilir miyim?

Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı derslerinden muaf olabilirler. Muafiyet sınavı, güz yarıyılı başında rektörlükçe belirlenecek bir tarihte bir defaya mahsus olmak üzere Ortak Dersler Bölüm Başkanlığı tarafından yapılır. Bu sınavlardan mutlak değerlendirme yöntemine göre yüz (100) üzerinden en az altmış (60) notu alan öğrenciler bu derslerden başarılı sayılır.

3. Ders sorumlusunun iletişim bilgilerine nereden ulaşabilirim?

Üniversitemizin akademik personeline ait bilgiler ders sorumlusunun bağlı olduğu birimin sayfasında mevcuttur. Öncelikle, ders sorumlusunun hangi birimde çalıştığını kontrol ediniz. İlgili sayfada bulunan e-mail adresinden ya da İletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

4. Seçmeli derslerin devam-devamsızlık şartı nedir?

Seçmeli derslerin içerikleri ve devam şartları ana sayfamızda yayınlanan ilgili seçmeli ders formunda belirtilmiştir.

5. Seçmeli derslerin kontenjan bilgilerine nereden ulaşabilirim?

Her dönem, ders sorumlularından edinilen bilgiler doğrultusunda ders kontenjanları belirlenmektedir.

6. Seçmeli derslerin kredi ve AKTS bilgilerine nerenden ulaşabilirim?

Seçmeli derslerin kredi ve AKTS bilgisi ana sayfamızda yayınlanan ilgili seçmeli ders formunda belirtilmiştir.